Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri
10.07.2015  
Bayram tatillerinde, şehirlerarası karayollarımızda trafik yoğunluğu ile birlikte trafik kazaları da artmakta, bu kazalar sonucunda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, yaralanmakta veya hayatının geri kalan bölümünü engelli olarak sürdürmek zorunda kalmaktadır. Vatandaşlarımızın güven içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, mevcut trafik tedbirlerine ek ilimizde aşağıda belirtilen tedbirler, yetki ve sorumlulukları bulunan kurum ve kuruluşlarımızla koordinasyon ve işbirliği içerisinde her zamankinden daha etkin, duyarlı ve kesintisiz bir şekilde planlanıp uygulanacaktır.
ü  Son yıllarda bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde, bu kazaların önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi nedenlerden meydana geldiği görülmekte olup, bu ihlallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecektir. Radarlı hız denetim ekiplerimiz, başta çevreyolu olmak üzere hız ihlallerinin ve bu ihlaller sonucu trafik kazalarının yoğunlaştığı yer ve yol kesimleri ile tespit edilen zaman aralığında seyir halinde denetimlerini sürdüreceklerdir.
 
ü  Özellikle sabah erken saatlerde uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı ve doğu istikametine gidişte güneşinde etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri ve batı istikametinde akşam günbatımında ise 18.00-20.00 saatleri arasında uzak yerlerden geldiği anlaşılan araç sürücülerinin denetim noktalarında kısa süreli araç dışında dinlenmeleri esnasında görevlilerimizce aracın ve sürücünün kontrolleri yapılırken, araç iç mekân havanın değişmesi ( oksijen yoğunluğunun artması ) hareket ederek kan dolaşımı normale dönen sürücünün uyku ve yorgunluğunun giderilmesi sağlanacaktır.
 
ü  Denetimlerde çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına müsaade edilmeyecektir. Yorgun ve uykusuz olduğu gözlenen hususi araç sürücülerinin de dinlenmeleri için telkinde bulunulacaktır. Şoför ve sürücülerin talepleri doğrultusunda, imkanlar dahilinde Bölge Trafik Kuruluşlarımızda da dinlenmeleri sağlanacaktır.
 
ü  Trafik kazalarına karışan yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç şoförlerinin yetki belgeleri, takograf kayıtları, geriye dönük takograf kayıtlarının araçlarda zorunlu bulundurma sürelerini ( dijital takograflar için 28, diğer takograflar için 30 gün) kapsayacak şekilde denetlenecek, bu süre içerisinde hız, çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilmesi halinde, gerekli ceza işlem uygulanacaktır. 
 
ü  Ramazan bayramı tatili süresince uzun mesafeye gidecek olan yolcu otobüslerinde yedek şoför bulunup bulunmadığı, çalışma ve dinlenme süreleri ile hız sınırlarına uyulup uyulmadığı ve takograf cihazında takılı sürücü belgesinin aracı kullanan şoföre ait olup olmadığını denetlemek amacıyla uygun noktalarda denetimler yapılacaktır.
 
ü  Yol kullanıcıları üzerindeki algılanan yakalanma riskini artırmak amacıyla, özellikle trafik kazalarının yoğun olduğu yol kesimlerinde, trafik denetim hizmetlerinde görevli ekip ve personelin uygun görülecek bir kısmı sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek, bu personel kazaların neden ve sonuçlarında etkin olan hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken emniyet kemeri ve cep telefonu kullanımı gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergâh üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce gerekli cezai işlem uygulanacaktır.
 
ü  Arife ve Bayram günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlikler, mezarlıklar çevresinde trafik düzenini ve güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli tedbirler alınacaktır.
 
ü  Yol kullanıcılarının yoğun olarak mola verdikleri karayolları üzerindeki dinlenme tesislerinde ve akaryakıt istasyonu gibi diğer uygun yerlerde trafik güvenliğine yönelik afiş ve benzeri materyallerin asılması sağlanacak, ayrıca bu yerler ile karayolları denetim noktalarında sürücü ve yolcuları bilgilendirmeye yönelik materyaller dağıtılacaktır.
 
Bu kapsamda; tüm vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir bayram idrak etmeleri dileğiyle, trafik kurallarına, işaretlerine ve işaretçilerine uymalarını, görevlilerimizin uyarılarına dikkat etmelerini, temenni ederiz
 
 
 • Facebook
 • Twitter
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • Suç Önleme Platformu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS