Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

bilisim_suclariyla_mucadele

Giriş
 
            Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelişen ve farklılaşan bilişim suçları ve suç grupları ile etkin ve başarılı bir şekilde mücadele ancak konusunda uzman, nitelikli personel ile yürütülebilmektedir. Bu bağlamda; Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzde; Siber Suçlar Soruşturma, Adli Bilişim ve Açık Kaynak Araştırmaları konularında eğitim almış personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
        Yüksek hızlı bilgisayar teknolojisi, internet, televizyon, ATM makineleri, cep telefonu, uydu teknolojisi, dijital kayıt sistemleri, robotlar, lazer teknolojisi artık hayatımızın vazgeçilmeleri olmaktadır.
 
        İnternet suçlarının artmasında ve daha önce adli suç işlememiş kişilerin internet aracılığıyla suç işler hale gelmesinde suç işlemenin kolaylaşmasının yanı sıra, kullanıcıların internet üzerinden gerçekleştirilen eylemlerin herhangi yasal bir yükümlülüğünün ve herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığına dair yanlış bir yargının bulunmasıdır. Ayrıca bu suçları işleyenler arasında, yaptıklarının suç olup olmadığını bilmeyen veya düşünmeyen, sadece bilinmezin, ulaşılmazın büyüsüne kendini kaptırmış, ama eylemleri çok derin hasarlar bırakan, büyük bölümü çocuk yaşta binlerce insan vardır. İnternet suçları ile mücadele konusunda ülkemizde kısmi eksiklikler bulunmasına rağmen işlenen fiillerin büyük bölümünün hukuki karşılığı bulunmaktadır.
 
         Bilişim Suçları alanında Ülkemiz başta olmak üzere Dünya genelinde en sık karşılaşılan suç türleri aşağıdaki gibidir.
 
·         İnternet Banka Dolandırıcılığı
·         Banka ve Kredi Kartı Dolandırıcılıkları
·         BOTNET saldırıları
·         Bilgisayar Korsanlığı (Bilişim sistemine girme, engelleme, değiştirme, verileri yok etmek vs.)
 
         İnteraktif bankacılık dolandırıcılığı suçlarını işleyen şahısların kullandığı yöntemler zamana göre farklılık göstermesine rağmen; temelde kullanıcıyı aldatmaya yönelik olanlar ön plana çıkmaktadır. Bu yöntemler;
·         Bankaların internet sayfalarının taklit edilmesi (phising),
·         Sahte e-posta bildirimleri,
·         Cep telefonlarına gönderilen mesajlar (smishing)
·         Banka operatörü (vishing) gibi müşterileri arayan dolandırıcıların bankacılık işlemleri için gereken kişisel bilgiler ile hesap ve kredi kartlarına ait bilgilerin çalınması biçiminde karşımıza çıkmaktadır.
 
Banka ve Kredi kartı dolandırıcılığı suçunda ise en yaygın olarak uygulanan yöntemler şunlardır:
 
·         ATM cihazlarına düzenekler kurularak kullanıcının kart bilgisinin ve şifresinin alması,
·         Kredi kartları ile ödeme yapılması esnasında özel ekipmanlar kullanılarak kopyalama yapılması,
·         Birçok şubesi bulunan büyük mağazaların daha rahat hesap tutabilmeleri için alışveriş yapan müşterilerin kart bilgilerini merkezlerinde depolamaları ve güvenlik zafiyetlerinin bulunması,
·         Art niyetli olarak kurulan internet sistemlerinden alınan hizmetlerle kart bilgilerinin elde edilmesi,
·         Online hizmet veren veya mal satan sitelerden yapılan alışverişlerde, kullanıcıların kart bilgilerinin kaydedilmesi ve yetersiz güvenlik önlemleri ile bilgilerin çalınması.
 
 
 
 BİLİŞİM SUÇU MAĞDURU OLMAMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
 • İnternete bağlanılan bilgisayarlarda mutlak suretle güvenlik yazılımları (antivirüs programları) kullanılmalıdır.
 • Antivirüs programları ve bilgisayarlarda yüklü bulunan ana işletim sistemleri güvenlik açıklarına karşın ilgili web sitelerine bağlanarak düzenli olarak güncellenmelidir.
 • Kullanılan sohbet (chat) programları da düzenli olarak güncellenmeli, bu yazılımların en son versiyonları kullanılmalıdır.
 • Genel prensip olarak doğrudan tanışıklık olmayan kimseler ile bağlantı kurulmamalı, eğer bağlantı kuruldu ise de kesinlikle dosya paylaşımı yapılmamalıdır.
 • İnternet kullanıcıları chat ortamında başta kredi kartı bilgileri olmak üzere kesinlikle kendilerine ait bilgileri (isim, adres, telefon) vermemelidir.
 • Kullanıcılar bilgisayarlarını yakından tanımadıkları kişilere kullandırtmamalıdır.
 • İnternet bankacılığı ve e-posta şifreleri mutlak suretle güvenli şifrelerden seçilmeli, bu harf ve rakam gruplarından oluşan güvenli şifreler periyodik aralıklarla düzenli olarak değiştirilmeli, sayfalara giriş yapılırken açık bir sayfa üzerinden veya yenile yapılarak değilde yeni bir sayfa açılarak adres el ile manuel olarak girilmelidir.
 • İnternet bankacılık işlemleri toplu kullanıma açık olan internet kafe ve benzeri yerlerde yapılmamalı, kullanıcılar bankacılık işlemlerini evlerindeki ya da işyerlerindeki daha güvenilir olan bilgisayardan gerçekleştirmelidir. 
 • Bilgisayar kullanıcıları bunun ayrıca bir suç teşkil ettiği bilinci ile korsan yazılım kullanmamalı, lisanslı olmadıkları için düzenli olarak güncellenemeyen bu yazılımların güvenlik açıklarına sebebiyet verdikleri unutulmamalıdır.
 • Kullanıcılar internet ortamında bilgisayarlarına müdahale edildiğini anladıkları anda derhal bilgisayarlarının fişini çekerek bağlantıyı koparmalı ve akabinde oluşan güvenlik açığının giderilebilmesi için yetkili bilgisayarcılardan profesyonel yardım almalıdır.
 • İnternet ortamında bir suçun mağduru olunduğunda ya da bir suçla karşılaşıldığında derhal polise ihbarda bulunulmalıdır.
ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN ALINACAK BAZI ÖNLEMLER
·         Çocuklarınızla, çevrimiçinde neler yaptıkları ve kimlerle görüştükleri hakkında konuşun. Kendilerini internette rahatsız eden her şeyi anlatabilecekleri bir ortam sağlayın.
·         Çocuğunuzla ve webdeki diğer arkadaşlarıyla beraber oyun oynayın. Bilgisayar başındaki faaliyetlerine katılın, ya da yanında bulunun.
·         Bilgisayarları ortak kullanım alanlarına yerleştirin. Çocuklarınızın bilgisayar kullanırken neler yaptığını görün.
·         Çocuklarınızın çevrimiçinde hangi oyunları oynadığını ve hangi sohbet odalarını ziyaret ettiğini öğrenin.
·         Çocuklarınızla, internette karşılaşabilecekleri risklerin neler olduğu ile davranışlarının bu riskleri nasıl artırabileceği veya azaltabileceği hakkında konuşun.
·         Sosyal ağ sitelerindeki profillerine ne yazdıklarını öğrenin.
·         Çocuklarınızın davranışlarını kontrol edin, interneti kullanma konusunda isteksizlik veya doğal olmayan başka davranışlar bir problem olduğuna dair ipucu verebilir.
·         Çocukların sadece siz evdeyken interneti kullanmalarına izin verin.
·         Aile güvenliği yazılımları kullanın. Bu yazılımlar çocukların korunmasına ve risklerin azaltmasına yardımcı olmaktadır.  Bu yazılımlar zararlı içerikleri filtreler, çocukların ziyaret ettiği siteleri izlemenizi sağlar.
 
BİLİŞİM SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI SURETİYLE MAĞDUR EDİLMİŞSENİZ
NE YAPMALISINIZ?
 
·         Çevrimiçi hesaplarınızdaki şifreleri hemen değiştirin.
·          Müstehcen veya nefret içerikli materyaller, sahtekârlık veya hesabınızın çalınması gibi olumsuz olayları, bu olayların gerçekleştiği web sitesine bildirin.  
·         Kredi kartı bilgisi, hesap numarası, şifre gibi bilgiler verdiyseniz bankanızla hemen iletişime geçin. Yapmanız gerekenleri öğrenin.
·         Sahtekârlıkla erişilmiş veya açılmış hesapları kapatmaya çalışın.
·         Şifrenizi kimsenin değiştirmediğinden emin olmak için düzenli olarak oturum açın.
·         Yaptığınız işlemlerin belgelerini kaydedin.
·         Olası dolandırıcılıkları tespit için hesap ekstrelerinizi kontrol edin.
·         www.bitlis.pol.tr adresine ihbarda bulunun / mail atın.
·         • (0434) 226 55 00 / 6722-6720-6721 - (0434) 226 55 26 numaralı telefonlardan Bitlis Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nü arayın.
·         Cumhuriyet Başsavcılığına veya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne müracaatta bulunun. 

ADRES:
Beşminare Mahallesi Ahmet Eren Bulvarı
İl Emniyet Müdürlüğü Zemin Kat
Merkez / BİTLİS
E-posta          : siber.bitlis@egm.gov.tr                                          
Web Sitesi     : www.bitlis.pol.tr
Telefon          : 0434 226 55 00 (6722-6720-6721)  - 0434 226 55 26
Faks               : 0434 226 55 15


 
 • Facebook
 • Twitter
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • Suç Önleme Platformu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS